28 listopada

Wybór perfum - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

perfumy
Źródło: pixabay.com

Perfumy uważane są bardzo często za sposób wyrażania siebie lub efektowne wykończenie naszej stylizacji. Stosujemy je na co dzień lub w wyjątkowych sytuacjach. Producenci perfum oferują najróżniejsze zapachy, jak jednak rozpoznać właściwy produkt?

1. Skład perfum
2. Perfumy, a woda toaletowa
3. Perfumy damskie, perfumy męskie, czy zapachy unisex - jak rozróżnić?
4. Bezpieczeństwo Twojej skóry

 

Skład perfum

Najważniejszym elementem perfum są olejki eteryczne, które nadają wyczuwalny ton zapachom. Najczęściej spotykane są olejki pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim są tą aromaty z kwiatów, owoców, drewna, żywicy, ale również trawy i przypraw. Mieszanie ich ze sobą tworzy unikatowe kompozycje, które są utrzymywane dzięki wzmacniaczom zapachu oraz homogenizowaniu produktu.

W składzie, obok olejków, znajdujemy składniki syntetyczne, które zaczęły również zastępować elementy pochodzenia zwierzęcego. Ich różnorodność jeszcze mocniej wzbogaca perfumy.

Perfumy są komponowane w tzw. trzech fazach:

  • głowa
  • serce
  • baza

Każda z nich "uaktywnia się" innym momencie po aplikacji. Najkrótsza i jednocześnie najintensywniejsza jest faza głowy, która zawiera w sobie największą różnorodność. Potem pojawia się faza serca, która może utrzymać się nawet do kilku godzin. Końcowa baza jest najdelikatniejszym zapachem będącym z nami najdłużej.

Jakość każdego ze składników jest bardzo ważna, ponieważ wpłynie na intensywność oraz trwałość perfum. Jeżeli chcemy postawić na najlepszą jakość perfum powinniśmy poszukać ofert z perfumami francuskimi np. perfumy Jadore od Diora. W nich głowa, serce oraz baza tworzą idealną harmonię. Zapachy są mocne, głębokie i niezwykle trwałe.


Perfumy, a woda toaletowa

Woda toaletowa jest rozcieńczonym roztworem wykonanym z perfum. To właśnie ją kupujemy najczęściej w drogeriach, bowiem prawdziwe perfumy są rzadkie oraz kosztowne.

W przypadku wody toaletowej, zapach utrzymuje się dużo krócej i nie jest tak intensywny. Stężenie olejku wynosi jedynie od 5 do 10%, co w porównaniu z nawet 43% w perfumach jest wielką różnicą. Mimo tego część użytkowników wybiera ją właśnie ze względu na subtelniejsze zapachy.

Zapachy wody toaletowej bardzo często nawiązują swoją wonią do oryginalnych perfum zyskując dzięki temu klientów, których nie stać perfumy markowe.

Trwalszym wariantem, a jednocześnie tańszym od perfum jest woda perfumowana. W ten sposób można kupić produkt od najlepszych producentów w dużo niższej cenie. Np. słynna marka Thierry Mugler proponuje swoje wody perfumowane, które dodatkowo umieszczane są w bardzo eleganckich opakowaniach. Jednocześnie osoby, które mają tendencje do podrażnień powinny uważać przy używaniu wody perfumowanej, ponieważ olejek zapachowy mieszany jest z większym stężeniem roztworu alkoholowego.


Perfumy damskie, perfumy męskie, czy zapachy unisex - jak rozróżnić?

Początkowo podział zapachów męskich oraz damskich był twardo rozgraniczony. Szybko zauważono, że zapach bardzo mocno pobudza i jest doskonałym afrodyzjakiem przyciągającym płeć przeciwną. Zaczęto wiec produkcję perfum, które miały kojarzyć się uniwersalnie z daną płcią.

Zapachy damskie to przede wszystkim kwietne wonie. Bardzo często uzupełniane są o waniliową, mocną nutę, którą spotykamy np. w perfumach Thierry Mugler Angel. Produkty dla kobiet kojarzone są również ze słodkimi zapachami (np. perfumy owocowe), które występują w różnych tonacjach.

Męskie perfumy najczęściej mają akordy tzw. drewniane lub korzenne. Nie rzadko występują w nich aromaty cedru lub piżma. Są intensywne i ostre.

Z czasem producenci postawili przede wszystkim na możliwość indywidualnego dopasowania produktu pod swój gust. Zaczęto tworzyć perfumy unisex.

Perfumy unisex mają nuty zapachowe, które pasują zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Bardzo często są to perfumy orientalne lub perfumy niszowe o mocno intensywnych zapachach. Zapachy unisex to również różne tonacje cytrusów, morskich zapachów oraz woni kojarzących się z nutami ziemi.


Bezpieczeństwo Twojej skóry

Tanie perfumy mogą mieć dużo gorszy skład, który nie był testowany dermatologicznie. Pamiętaj, że perfumy mają bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego nie używaj produktów, które mogą być dla niej niebezpieczne.

Szczególnie bardzo należy wystrzegać się perfum, które mają w swoim składzie pochodne z ropy naftowej. Ropa naftowa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nasz organizm nie może jej samodzielnie wydalić. Najbezpieczniejsze dla użytkowników są przede wszystkim perfumy pochodzenia naturalnego, które zawierają w sobie jak najmniej chemicznych związków.

Warto jest przed zakupem sprawdzić dokładnie skład danego produktu i dowiedzieć się, czy nie jesteśmy uczuleni na jakiś z jego elementów. Alergię można mieć zarówno na naturalne składniki perfum jak i syntetyczne.

Firmy produkujące originalne perfumy bardzo mocno pilnują, żeby skład nie zagrażał zdrowiu użytkownika. Niestety jest też bardzo dużo różnego rodzaju podróbek, które wizualnie i zapachowo nie różnią się od pierwowzorów. Dlatego kupując perfumy korzystaj jedynie ze sprawdzonych źródeł.

1 komentarz:

  1. Na skład raczej nie patrzę. Te które kupuję się sprawdzają i ich się trzymam. Nie kupuję żadnych zamienników, ani tym podobnych.

    OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie bardzo ważny - nawet gdy jest on negatywny. Dajesz mi wtedy motywację do pisania i pracy nad sobą, za co serdecznie Ci dziękuję ♥

Copyright © Rainbow Beauty Blog , Blogger