Sauny znane były już od niepamiętnych czasów - zapewne kojarzycie łaźnie parowe w starożytnym Rzymie. Obecnie najbardziej popularne są jednak w Finlandii, Litwie, Łotwie i Estonii oraz w Rosji (znane jako Bania) - tam większość osób ma je na własność. Szacuje się, że w samej Finlandii saun jest około dwóch milionów. W Polsce najczęściej można je spotkać w ośrodkach SPA lub na basenach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć taki luksus we własnym ogrodzie lub w domu, a nawet na balkonie czy tarasie. Na stronie polskiego producenta homegarden.com.pl - podstawowe wersje sauny kosztują w granicach 3000 - 4000 zł, a zalety płynące z korzystania z tego typu obiektu są olbrzymie i to właśnie o nich chciałam Wam dziś opowiedzieć.
Rodzaje sauny
- sauna sucha (nazywana również fińską) - charakterystyczne dla niej jest powietrze o niskiej wilgotności względnej (5-15%) i temperaturze 60 - 100'C. Sauna taka najczęściej wykonywana jest z drewna i znajduje się w niej piec ogrzewający kamienie.
- sauna parowa (nazywana również łaźnią) - wilgotność powietrza może sięgać w niej nawet 100%, a temperatura najczęściej nie przekracza 55'C. Wyłożona jest często ceramiką, kamieniem lub wzmocnionym akrylem.
- sauna na podczerwień (infrared) - zalicza się ją do saun suchych, jednak w tym przypadku elementem nagrzewającym są promienniki podczerwieni, które nagrzewają ciało, ale nie nagrzewają powietrza w saunie.
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Przede wszystkim, wizyta w saunie pozwala się wyciszyć i zrelaksować, a dodatkowo możemy poddać się w niej aromaterapii - wystarczy, że do wody (przeznaczonej do polewania kamieni) dodamy olejek eteryczny, który wchłaniany jest nie tylko przez drogi oddechowe, ale też przez skórę. Olejki eteryczne, w zależności od ich rodzaju, wykazują odmienne działanie.
W wyniku kąpieli cieplnej pory skóry otwierają się, przez co następuje intensywne pocenie, które sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. W efekcie skóra staje się gładka i jest dobrze dotleniona. Warto jednak pamiętać o uzupełnieniu płynów - zwłaszcza po wizycie w saunie fińskiej, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura.
Ponadto, przebywanie w saunie hartuje organizm (zwłaszcza przy obniżonej odporności), poprawia wydolność i ogólną kondycję. Krew zaczyna szybciej krążyć i wzmacnia się układ krwionośny, a także poprawie ulega nasz metabolizm.
Wizyta w saunie wskazana jest w przypadku przewlekłych chorób, tj. napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a także w przypadku chorób płuc, tj. astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Miałyście już okazję relaksować się w saunie? 😊
A może marzy Wam się własna, domowa sauna?
A może marzy Wam się własna, domowa sauna?
Uwielbiam korzystać z Sauny , niestety w tym roku nie miałam jeszcze okazji :(
OdpowiedzUsuńNiestety sauna nie dla mnie - częste wizyty nie są dobre dla mojego zdrowia.... a szkoda, bo szczególnie te parowe z ziołami i aromaterapią są genialne!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)
kiedyś byłam, ale to było bardzo dawno temy :D
OdpowiedzUsuńSauna to świetny i pożyteczny dla zdrowia pomysł, ale są też przeciwwskazania, o których też warto wspomnieć ;)
OdpowiedzUsuńOjoj..jak ja bym teraz sobie się pogrzała w takiej saunie :)
OdpowiedzUsuńJa nie przepadam za saunami, to nie dla mnie ;)
OdpowiedzUsuńuwielbiam wygrzewać się w saunie, w zimie nie ma nic lepszego, żadne tam kocyki i herbatki :P takie sauny w domu to by było coś, ale na razie muszę się zadowalać karnetami na sesje, dobrze przynajmniej, że w Małopolsce nie jest trudno znaleźć dobre saunarium :)
OdpowiedzUsuńSuna relaksuje, więc oprócz prozdrowotnego wpływu na organizm ma też pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne
OdpowiedzUsuńMnie to też się marzy sauna ogrodowa , bo to naprawdę fajna sprawa. Nie tylko dla zdrowia, samopoczucia, ale i urody... Nie wiem gdzie tylko mogłabym taką kupić, może mi coś zasugeruje ktoś? Gdzie przykładowo wy załatwialiście saunę?
OdpowiedzUsuń