12 maja

Jak zwrócić zamówione przez internet rzeczy?

Zakupy przez internet
Źródło: Freepik

W dzisiejszych czasach większość z nas zakupy robi przez internet. Nie wiem jak Wy, ale ja zdecydowanie bardziej wolę rozsiąść się wygodnie przed laptopem, mieć dostęp do wyszukiwarki, która pozwoli mi szybciej znaleźć potrzebną rzecz w przystępnej cenie, niż błądzić pomiędzy sklepowymi regałami i przepychać się z innymi klientami, by ostatecznie nieść ciężkie siatki z zakupami do domu...


Zakupy przez internet mają dla mnie same zalety, ale też jedną, sporą wadę - nie mogę dotknąć i obejrzeć towaru przed zakupem, więc gdy już trafi w moje ręce może czekać mnie rozczarowanie i niemiła niespodzianka. Na szczęście, istnieje możliwość zwrotu lub wymiany zakupionych przez internet rzeczy.

Zakupy przez internet
Źródło: Freepik
👉 Wszystko na ten temat znajdziecie w Ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014 r., poz. 827), natomiast ja przygotowałam dla Was informacje "w pigułce".


Kiedy mamy prawo zwrócić towar zamówiony przez internet?

Tak naprawdę zawsze, bo nie muszą występować żadne specjalne okoliczności. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z zakupionego towaru, możemy dokonać zwrotu bez podania przyczyny - składając stosowne oświadczenie na piśmie. Zgodnie z ustawą przysługuje nam 14 dni na rezygnację z zakupu i kolejne 14 dni na odesłanie zakupionego towaru.

Rzeczy podlegające zwrotowi muszą być w stanie niezmienionym - oczywiście, możemy nasz zakup odpakować, a nawet przymierzyć lub wypróbować. "Konsument odstępujący od umowy może korzystać z towaru tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym", więc jeśli kupimy blender i przez dwa tygodnie będziemy go cały czas używać to nie będzie on podlegał zwrotowi. Podobnie ma się sprawa ze spersonalizowanymi gadżetami, np. koszulką czy kubkiem z własnym zdjęciem, napisem lub grawerem.


Jak zwrócić zamówione przez internet rzeczy?

Ja lubię upraszczać sobie życie, więc zamiast zamawiać zwykłego kuriera lub biegać na pocztę - wolę skorzystać ze strony zwracam.pl, bo jedyne co muszę zrobić, to wypełnić formularz zwrotu towaru, a następnie wydrukować wygenerowany dokument, który dołącza się do zwracanej przesyłki. Paczkę można nadać z domu lub jednego z ponad 150 punktów Epaka.pl w Polsce, więc jest to dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie. 


Miałyście okazję zwracać rzeczy kupione przez internet?
Same "organizujecie" zwrot czy korzystacie z pomocy serwisów?

4 komentarze:

 1. Bardzo lubię kupować przez internet, czasem zdarza mi się robić zwroty, nie miałam jednak z tym problemu - zawsze zwracano mi pieniądze.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety zdarza mi się robić zwroty. Ale i tak lubię zakupy online :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się nie zdarzyło z nich korzystać, ale to faktycznie fajna opcja ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny fajny "poradnik" :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie bardzo ważny - nawet gdy jest on negatywny. Dajesz mi wtedy motywację do pisania i pracy nad sobą, za co serdecznie Ci dziękuję ♥

Copyright © Rainbow Beauty Blog , Blogger