13 maja

Dlaczego piątek 13-go uznawany jest za pechowy dzień?


U mnie dziś pogoda pod psem - od wczesnego ranka mocno pada, jest szaro buro i ponuro. Mimo że grzejniki podkręcone są na max, to nadal mi zimno i jedynie litry gorącej herbaty i ciepły koc są moimi sprzymierzeńcami. Jak nigdy - spałam do południa, a ze snu wyrwał mnie kurier dobijający się do drzwi, który, wymagając parafki na potwierdzeniu odbioru, uświadomił mi, że dziś piątek 13-go, czyli pechowy dzień!

No właśnie, ale dlaczego pechowy?
Od dziecka wszyscy (rodzice, dziadkowie, nauczyciele itd.) straszyli mnie tym dniem, ale nikt nie potrafił mi wyjaśnić dlaczego tak jest i skąd to się wzięło. Czemu pechowy nie może być np. poniedziałek 10-go?


I faktycznie, nie we wszystkich krajach uznaje się piątek 13-go, bo np. w Grecji, Hiszpanii i Rumunii boją się wtorku 13-go, natomiast Włosi nie przepadają za piątkiem 17-go.

Wyjaśnień znalazłam wiele. Jedna z teorii mówi o władcy Francji, który odziedziczył spore długi, a żeby je spłacić - sięgnął po bogactwa zakonu Templariuszy. Żeby jednak nie musieć oddawać jeszcze większego długu, razem z papieżem zarzucili zakonnikom herezje. W piątek 13-go października 1307 roku wydano nakaz aresztowania i zamordowania Templariuszy - w większości paląc ich na stosie. Wtedy to Wielki Mistrz Zakonu rzucił klątwę na króla Francji i wszystkich, którzy przyglądali się ich egzekucji - mieli oni nie dożyć kolejnego roku i tak też się stało.

Innym przykładem jest triumf zła w piątek, kiedy ukrzyżowano Jezusa, natomiast w Ostatnia Wieczerza miała 13. uczestników.

Czy aby na pewno jest się czego bać?
Zawsze myślałam, że z tym dniem wiążą się bardziej mroczne i tragiczne historie. No cóż, jak do tej pory nic złego nie przydarzyło mi się w piątek 13-go, a takich dni w moim życiu było już wiele, bo średnio 1-3 razy w roku w kalendarzu pojawia się taka kombinacja daty. A więc chyba nie mam pecha - chociaż lepiej nie chwalić dnia przed zachodem słońca ;)


Jeśli jednak chcecie poczuć dziś klimat grozy, to na wieczór polecam horror Friday the 13th, który swego czasu był jednym z moich ulubionych filmów:A Wam przydarzyło się kiedyś coś złego w piątek 13-go?

15 komentarzy:

 1. a to ciekawostka z tymi krajami :) nie widziałam tego wcześniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znów jestem ciekawa, co takiego się u nich wydarzyło, że miewają pecha kiedy indziej niż cała reszta Europy :D

   Usuń
 2. Ja straciłam pracę w piątek 13 ale nie biorę tego do siebie to data jak każda,nie ma co swirowac :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. co tam, że 13, grunt, że wolne:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piątek - weekendu początek! Jak taki dzień może być pechowy? :D

   Usuń
 4. Przyznam, że choć w pecha nie wierzę, to 13-stego przydarzyło mi się kilka średnio fajnych sytuacji. Zawsze nie był to duży pech i sprawa została wyjaśniona lub nie miała aż tak duże znaczenia, niemniej coś w tej 13-stce jest. ;) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzieś czytałam, że 13 ma magiczną moc i w wierzeniach starożytnych cywilizacji symbolizowała śmierć - tak jak w tarocie :D

   Usuń
 5. Mieszkam pod 13, mam czarnego kota, więc żaden piątek 13-go nie jest mi straszny :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha :D ale połączenie! Ja dla odmiany mieszkam pod 7, która uznawana jest za szczęśliwą i zamiast czarnego kota - mam białego psa :D

   Usuń
  2. Haha no u Ciebie też fajnie się złożyło :D

   Usuń
 6. Ooo proszę, nie wiedziałam o tych różnych datach w różnych krajach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż z nudów sprawdzę, co się u nich działo, że mają inny dzień odpowiedzialny za życiowego pecha :D

   Usuń
 7. A u mnie zwykle piątki 13 okazują się być szczęśliwe ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. u mnie też był całkiem spoko :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie bardzo ważny - nawet gdy jest on negatywny. Dajesz mi wtedy motywację do pisania i pracy nad sobą, za co serdecznie Ci dziękuję ♥

Copyright © Rainbow Beauty Blog , Blogger