Lawenda to roślina o charakterystycznym zapachu, który kojarzył mi się z wakacjami i pozwalał się zrelaksować. Nigdy jednak nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile olejek lawendowy ma właściwości leczniczych i zdrowotnych, bo wykorzystywałam go tylko do domowej aromaterapii.
Jakiś czas temu kupiłam 100% naturalny olejek, by palić go w kominku, gdyż pajęczaki nie znoszą tego zapachu i uciekają z pomieszczeń, w których czuć lawendową woń. To właśnie wtedy wyczytałam, że lawenda ma znacznie więcej właściwości niż mi się wydawało.
Olejek lawendowy jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej wartościowych olejków stosowanych do aromaterapii. Bardzo rzadko wywołuje alergie i podrażnienia - przeważnie są na niego uczulone te osoby, które nie tolerują zapachu lawendy bądź chorują na astmę.
Olejek wykazuje działanie przeciwmikrobowe, przeciwgrzybiczne i łagodzące ból. Zwalcza bakterie powodujące trądzik, a jego zapach ma właściwości uspokajające i relaksujące. Stosuje się go także jako środek przeciwko owadom.
Zastosowania i właściwości olejku lawendowego:
- Kąpiele - powinny trwać maksymalnie 15 minut. Po tym czasie skóra stanie się lepiej ukrwiona i zdezynfekowana. Natomiast kąpiel zapewni odprężenie.
- Do masażu - olejek sprawdzi się przy artretyzmie, bólach menstruacyjnych, reumatycznych bólach mięśni oraz przy bólach pleców i kręgosłupa.
- Przeciw obtarciom i pęcherzom - talk lawendowy można wsypać do skarpet lub nowych butów w celu uniknięcia powstania pęcherzy lub posmarować miejsca narażone na obtarcia.
- Zabezpieczanie tkanin przed molami
- Przy bezsenności - można stosować inhalacje z olejkiem lawendowym, niedaleko łóżka postawić woreczek zapachowy lub serwetkę/chusteczkę nasączoną olejkiem. Można również wypić napar z kwiatów albo ziela lawendy.
- Na katar - inhalacje z olejkiem lawendowym (można połączyć z olejkiem z drzewa herbacianego dla lepszych rezultatów).
- Na kaszel i bronchit - posmarować gardło niewielką ilością olejku.
- Na ukąszenia przez owady
- Na ospę wietrzną
- Na bóle głowy i migreny - można zastosować zimny kompres na czoło lub kark z olejkiem lawendowym lub wmasować olejek w skronie.
- Na siniaki i stłuczenia
- Na trądzik - można połączyć z olejkiem z drzewa herbacianego dla uzyskania lepszych rezultatów.
- Podczas leczenia egzemy i łuszczycy oraz zapaleń skórnych - olejek działa bakteriobójczo, łagodzi stany zapalne i ułatwia regenerację komórek oraz zapobiega powstawaniu blizn.
Lubicie stosować olejki eteryczne? :)
Lubię zapach lawendy ale olejku jeszcze nie miałam :)
OdpowiedzUsuńja wręcz uwielbiam ten zapach i miałam wiele lawendowych olejków
UsuńKupuję zawsze lawendowe zapachy do szafy. Teraz może czas zakupić coś więcej ;)
OdpowiedzUsuńKupuję zawsze lawendowe zapachy do szafy. Teraz może czas zakupić coś więcej ;)
OdpowiedzUsuńUwielbiam zapach lawendy i stosowałam kiedy nie mogłam zasnąć
OdpowiedzUsuńZ olejkami też dawno nie miałam do czynienia.
OdpowiedzUsuń